Recent Posts

Archive

Tags

No tags yet.

איך פייסבוק שחרר את הליבידו שלנו או הכחול הוא השחור החדש של הרשת.

הכחול של הפייסבוק פועל בדיוק כפי שמצפים ממנו בתורת הבודהיזם. הוא משחרר. אבל לפני שאגיע לנקודה הכי חשובה בכל המאמר הזה, יש הקדמה, אז סבלנות, כי בסוף מגיעה לשם.

העללה או בעברית צחה – "שיימינג"

בתקופה האחרונה אני, כמו כולם, נתקלת בידיעות אינספור על ילדים ומבוגרים שעוברים "שיימינג" . שיימינג (shaming) הוא המונח החדש להתעללות בריונית וירטואלית. אם בעבר היינו נתקלים בבריונים בהפסקות בבית הספר אז היום אנחנו פוגשים אותם גם בין כותלי ביתנו. באינטרנט.

הפייסבוק מככב בראש הטבלה ככלי השיימינג הטוב ביותר.

הפירוש האותנטי למילה שיימיניג תוכלו למצוא בויקיפדיה.

לכל סיפור יש התחלה, אמצע וסוף.

הסוף בחלק ממקרי השיימינג, נגמר רע מאוד, ילדים, נוער ומבוגרים מתאבדים כחלק מהסוף של השיימינג. אם פעם היינו אומרים שילדים הם עם רע... אז זהו, שגם מבוגרים לוקחים חלק בתהליך המזוויע הזה.

בין אם מביישים מבוגרים אחרים ובין אם מביישים ילדים אחרים, סוחטים, מאיימים ולעיתים קרובות, קרובות מדי, מקיימים. כולנו קראנו בחלחלה את הסיפור על בכיר במנהל האוכלוסין, אריאל רוניס, שהתאבד בגלל שיימינג.

אני קראתי עוד יותר בחלחלה את מה שכתב רוניס בדף הפייס שלו, כנראה כמה שעות לפני שהתאבד. קראתי על הקושי, ההתמודדות, על הלינץ' שהוא עובר מבלי שאף אחד באמת יבדוק את העובדות. וזה שיימינג תיאורטי בלבד. הכוונה בתיאורטי – דיברו על מעשים, רגשות ועל תרבותיות של אדם זה או אחר.

איך ש(יר)יימינג נולד? מה קורה כשמדובר בשיימינג פיזי?

כשמפרסמים תמונות עירום של ילדות ששלחו תמונת עירום לחבר שלהן, כי אם היא לא תצטלם - היא לא אוהבת אותו מספיק. אז היא אוהבת אותו והיא מראה לו את "אהבתה" בצורה הכי חושפנית, תרתי משמע, מבחינתה.

כאות תודה לאהבתה, החבר מפיץ את תמונת העירום באחת מהרשתות החברתיות שרק כל תלמידי בית הספר חברים בו. והם עושים כמובן שיתוף, למי שחס וחלילה פספס. אה... ויש גם את הקטע של הלייקים שהופכים את התמונה לקצת יותר ויראלית ויש את הכלי האולטימטיבי שבלעדיו אף תמונה לא תהפוך להיות ויראלית באמת... ההערות.

אין פתרון? יש פתרון ! אבל לא מהסוג שאתם חושבים.

אי אפשר לעצור את התופעה אבל אפשר לעצור את התגובתיות של הנפגעים. מסתבר שיש הרבה אנשים שאוהבים לראות אנשים אחרים מושפלים. ואותם מושפלים, לוקחים את ההשפלה לריאות וללב.

הם רק שוכחים פרט אחד קטן, העולם לא מתרכז בהם.

טרם עידן האינטרנט הסתמכנו על המילה בעיתונות הכתובה (בין אם היה מדובר בעיתון ארצי, עיתון בית הספר או סתם פתקים בכיתה שהיוו את חדשות היום). בתקשורת הידיעה החמה של היום היא ההסטוריה של המחר. וזה כמובן היה תלוי ב"עניין לציבור" .

אם נפגעי השיימינג היו מבינים שאמנם הם הידיעה החמה של היום אבל מחר תהיה כבר ידיעה חמה חדשה, הם אולי היו מצליחים להתמודד עם העוול בצורה קצת יותר טובה.ברגע שהם לא יתנו ל"ידיעה החמה" מקום, הציבור יאבד עניין וכשאין עניין לציבור, הציבור ממשיך הלאה.

כמי שגדלה חלק מימי הנעורים בקיבוץ ובפנימיה קיבלתי הכנה טובה למשמעות השיימינג ואימון טוב להתמודדות איתו, אם אצטרך בחיי הבוגרים. שלא נצטרך. אמן!

פרויד וקרל יונג בטוח מתהפכים בקבר

למה? אתם שואלים. אם תשאלו אותי, ואתם כאן, אז אתם חייבים לשמוע את התשובה, גם אם לא שאלתם... אז מילת העידן הזה היא ליבידו. על כל משמעויותיו. בכל הזדמנות בלימודי מדעי החברה יגידו לכם שאמנם שניהם המגדירים העיקריים של המושג "ליבידו" אבל יש להבחין בין ההגדרות של שניהם בהתאם להקשר הספציפי בו המילה נקשרת.

אז יש לי חדשות לשניהם. בעידן שלנו, ההגדרות התערבבו ביניהן, אנחנו אנשים שמחפשים את הסיפוק המיידי, כמו ילד בחנות ממתקים, ההנעה הנפשית שלנו להפקת הנאה מואבסת בקלות על ידי מכשירים, תוכנות, אפליקציות ועוד.

כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה לבחור מהקטלוג העצום הזה שעולם האינטרנט מציע לנו. פרויד ויונג פשוט נולדו בעידן הלא נכון. באסה לפספס את הפסגה של התגשמות החלומות שלך.

משפט אחד שחשוב לזכור וממשיכים.תזכרו רק את המשפט הבא... פייסבוק צבוע בכחול. זהו. ממשיכים.

עידן התמימות של הצבע הכחול

חפשו את משמעות הצבע הכחול, האתרים שתמצאו יספרו לכם שהכחול הוא צבע רוחני, יש לו משמעות של שלום ושלווה. הוא מייצג אמון, הרמוניה, רגיעה, אינטואיציה, השראה ושלווה פנימית.

אתרי אינטרנט מעדיפים את הצבע הכחול מכיוון שהוא נתפס בעינינו בהקשרים של אמינות, אחריות יושר ומהימנות.יותר מזה, אני בטוחה שכשמארק צוקברג ישב עם המעצבים הגרפיים של האתר שלו הם בטח גם אמרו לו שמחקרים הוכיחו שכחול הוא צבע של תקשורת בינאישית ופחות של תקשורת המונים.

אז אם אני הייתי יושבת במקומו וחושבת על דרך שבה הייתי רוצה לגרום לאנשים להרגיש שהדף שמולם הוא רק שלהם, הם יכולים לחשוף מה שהם רוצים ולשמור לעצמם את מה שלא. הם יכולים לבטא את עצמם ולרכוש חברים חדשים מעבר לים והכל רק בלחיצת כפתור קטנה...

נשמע מושלם לא? דא.

בודהיזם וצ'קרת הגרון

כחול הוא הצבע של הצ'קרה החמישית בגרון. כשאנחנו עומדים בפני פגישה חשובה, ראיון עבודה, הרצאה, מבחן בעל פה או פשוט פגישה עיוורת, אני תמיד ממליצה ללקוחות שלי ללבוש משהו בצבע כחול. שרשרת שזורה באבני אקוומרין, אגת כחולה או ספיר יכולות לספק את המענה לחסמים בדיבור כשאנו בלחץ. ניתן גם ללבוש צעיף כחול או חולצה כחולה.

הכחול משחרר. הוא תורם להפחתת מתח ופחד. הכחול הוא ההרמוניה של המילה המדוברת או הכתובה (אני ענודה בכחול באופן קבוע כשיושבת לכתוב).

תיאוריית הקשר

עכשיו נקשר את הכל.... פייסבוק צבוע בכחול. הכחול משחרר. כשאנו יושבים מול הפייסבוק אנחנו מרגישים שאנחנו עם עצמנו ולעיתים קרובות מאוד, רבים מאיתנו משחררים שם את כל מה שעולה על רוחנו, לפעמים בלי לחשוב כמה צעדים קדימה.

שימו לב איזה פרטים כל אחד ואחת מכם מפרסמים על אותו הקיר שלעיתים נשכח ממחשבתנו כי הוא קיר - לא פרטי – הוא ציבורי.

האם באמת כל מי שאתם חוברים לו הוא חבר? הרי התשובה ברורה וידועה מראש. לא? כאנשים בוגרים אנחנו מפרסמים בעיקר תמונות של הילדים, מבלים, אוכלים וזהו כלי חשיפה מצויין לעסקים.

הילדים והנוער הולכים עם זה הרבה יותר רחוק. כל פרט ופרט בכל רגע מחייהם מצולם ונשלח אל הקיר הפרטי שלהם שחשוף למליוני אנשים... בעולם הפייסבוק ככל שיש לי יותר לייקים, הפוסטים שלי משותפים ביותר מקומות ואני משופעת חברים, אני נהנית יותר (גם אם אני לא בלונדינית, אבל בעיקר אם אני כן...) אני מספקת את הרצונות הכמוסים ביותר של הליבידו שלי. אני לא צריכה לעבוד קשה בשביל זה. הכל במרחק מקלדת, מסך וחיבור מעולה לרשת. וכל זה נגיש היום, יותר מאי פעם.

פייסבוק העלה את רמת הסיפוק בכך שנתן לנו גם תחושה שזהו עולמנו הפרטי מה שהופך את הכל להרבה יותר קל לחשיפה. אנחנו נחשפים בקלות עד שהליבידו שלנו מסתובב גם הוא נגד עצמנו וזה קורה כשמישהו מחליט לעשות לנו שיימינג. או, אז אנחנו מצטערים על היום בו הכרנו את הרשתות החברתיות שחוזרות ומוכיחות כי אנו משתעבדים להן ופעמים רבות אף מוכרים את עצמנו ואת נשמתנו בזול.

סוף עידן התמימות

תשכחו את כל מה שידענו עד היום על תמימות הצבע הכחול, של השמיים ושל הים. תם עידן התמימות. הכחול הוא צבע נהדר ויש לו יכולות מדהימות, רק כמו כל דבר צריך לדעת להשתמש בו בחוכמה, במקום הנכון, בזמן הנכון ובמינון הנכון. נקודה.

להשתמש בו בחוכמה, במקום הנכון, בזמן הנכון ובמינון הנכון. נקודה.

#נומרולוגיהוהתאמתצבעים #מתנהייחודית #פייסבוק #כחול #מעצבתתכשיטים #מעצבתתכשיטיםישראלית #הלוחשתלאבנים #נוגהברנע #שילובצבעים #התאמתצבעים

0558858810

Israel

©2017 by NogA B. - הלוחשת לאבנים. Proudly created with Wix.com